T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

20 günde 3 tiyatro sahnelenecek

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Müdürlük olarak kültürel faaliyetlere önem verdiklerini belirtti. Tanır, Ocak ayının son haftası ile Şubat ayının ikinci haftası arasında 3 tiyatro oyununun Afyonkarahisar’da sahneleneceğini kaydetti

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Afyonkarahisar’da kültürel faaliyetlere önem verdiklerini, bu doğrultuda çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü belirtti. Tanır, “Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizi kültür ve sanatla buluşturma yolunda önemli adımlar atıyoruz. Bünyemizde oluşturduğumuz Kabare Tabure Tiyatrosu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığımız’a bağlı Devlet Tiyatroları’nın oyunlarını halkımızla buluşturuyoruz” dedi.

DEVLET TİYATROLARI’NIN OYUNLARI GELİYOR

Afyonkarahisar’daki tiyatro programları hakkında bilgi veren Tanır, “23 ve 24 Ocak'ta "profesyonel" isimli oyunu sergileyeceğiz. 10 Şubat'ta Bursa Devlet Tiyatroları oyunu Sara’yı Evlendirmek oyununu sergileyeceğiz. Her 2 oyun için tam bilet 7,5; öğrenci bileti ise 4,5 lira olarak belirlendi. Bu çerçevede toplumun her kesiminin tiyatro oyunlarımıza ilgi göstereceğine inancımız tamdır. 14 Şubat'ta ise Bir Çocuk Oynuyor "Kuzu Maydanoz ’un Maceraları"ile çocuklarımızı şenlendireceğiz. Bilgi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile Müdürlüğümüz’e bağlı Turizm Danışma Bürosu’na başvurulabilir” ifadelerini kullandı.

SANATSEVERLERİN ÖNERİLERİNİ BEKLİYORUZ

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Afyonkarahisar’ın kültürel hayatının gelişmesinde vatandaşlardan gelecek talep ve görüşlerin de değerlendirildiğini vurguladı. Tanır, “Ahmet Hattat Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi pek çok etkinliğe sanatsal faaliyete ev sahipliği yapacak. Afyonkarahisarlı sanatseverlerin bizleri yakından takip etmelerini ve varsa beklenti ve önerilerini iletmesini istiyorum” dedi.

TİYATRO OYUNLARININ PROGRAMLARI VE KONULARI ŞÖYLE:

-PROFESYONEL
profesyonel.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı- İstanbul Devlet Tiyatrosunca sahnelenen “Profesyonel” adlı oyun 23-24 Ocak 2018 tarihlerinde ( 2 seans) saat 20.00’de Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezinde (Uydukent)  tek perde olarak sahnelenecek.

1 Perde // 2 Saat

8+

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal, politik yaşamı bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesi.

Yazan: Duşan Kovaçeviç

Çeviren: Başar Sabuncu, Bilge Emin

Rejisör: Işıl Kasapoğlu

Dekor Tasarımı: Nurettin Özkönü

Kostüm Tasarımı: Gülümser Erigür

Işık Tasarımı: İ. Önder Arık

Müzik: Cenap Oğuz

Yönetmen Yardımcısı: Gülen Çehreli

Asistan: Tuğçe Şartekin Karasu

OYUNCULAR

Bülent Emin Yarar                    Luka Laban

Yetkin Dikinciler                      Teodor Teya Kray

Gülen Çehreli                           Marta

Cenap Oğuz                                Kaçık

BİLET TEMİN YERLERİ :

-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tel: 213 76 00

Turizm Danışma Bürosu : Milli Birlik Caddesi Sülüm Camii Yanı

 Tel: 213 54 47

 Tam : 7,5 TL  Öğrenci : 4,5 TL

-SARA’YI EVLENDİRMEK
sara70x100.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı- Bursa Devlet Tiyatrosunca sahnelenen “Sara’yı Evlendirmek” adlı oyun 10 Şubat 2018 tarihinde saat 20.00’de Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezinde (Uydukent)  tek perde olarak sahnelenecek.

1 Perde // 1 saat 15 dakika (75 dakika)

8+

Oyunda, hayatını kariyerine adamış ve bu yolda yalnızlığı tercih etmiş başarılı bir avukat olan Sara’nın, kuzeni Martha tarafından sıra dışı ve biraz da çılgınca yöntemlerle evlendirilme çabası anlatılıyor. Sahnedeki her karakterde izleyicinin kendinden yahut hayatına dokunan kişilerden bir parça bulacağı bu sıcak oyunda, Martha’nın girişimlerinin yanı sıra aşk ve evlilik kavramları da samimi bir dille irdeleniyor.  

Yazan : Sam Bobrick

 Çeviren : Eylül Aktürk

 Yöneten : Murat Sarı

DEKOR TASARIMI

Murat Gülmez

Kostüm Tasarımı

Funda Çebi

Işık Tasarımı

Ali Karaman

Müzik

Cem İdiz

Dramaturg

Vildan Durdağ

Oyuncular

Arzu Tan Bayraktutan

Saliha Demet Oran

Nazlı Ceren Argon

Kemal Okur

Nurettin Örük

BİLET TEMİN YERLERİ :

-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tel: 213 76 00

-Turizm Danışma Bürosu : Milli Birlik Caddesi Sülüm Camii Yanı

 Tel: 213 54 47

 Tam : 7,5 TL  Öğrenci : 4,5 TL

Kuzu_jpg (1).JPG

Nil ÜNLÜ AYCIL tarafından yazılan “Kuzu Maydanoz ’un Maceraları” adlı şarkılı danslı

çocuk oyunu dostluğun önemi,  doğanın neden korunması gerektiği, teknolojinin

hayatımızdaki yeri, yaşadığımız coğrafyayı keşfetmenin bizi nasıl mutlu edeceği gibi konular

hakkında çocukları düşünmeye yönlendiren eğlenceli bir oyun. 

7-12 yaş arası seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.