T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MEHMET TANIR’DAN AMORİUM’A ZİYARET

MEHMET TANIR’DAN AMORİUM’A ZİYARET

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet TANIR, Müze Müdürü Mevlüt ÜYÜMEZ ile Birlikte Amorium Antik Kenti Kazı Çalışmalarını Yerinde İnceledi.

Mehmet TANIR Amorium Antik Kent’i İçin: ”Bir açık hava müzesi olarak kendisini teşhir eden Kültür ve Turizm Bakanlığının hizmet gördüğü alanlardan birisidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı insanlığın ortak hazinesi olan tarihi mekanları, tarihi eserleri korumakta, ortaya çıkarmakta ve turizme kazandırmaktadır. Amorium’da ilk çalışmalar 1987 yılında Prof. Dr. R. Martin Harrison tarafından bir yüzey araştırması ile başlamıştır. Kentteki kazılar “Amorium Kazıları Projesi” başlığı altında 1993-2009 yılları arasında Dr. Chris Lightfoot tarafından devam ettirilmiştir. 2013 yılında Amorium kazı çalışmaları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onayı ile Afyonkarahisar Müzesi Başkanlığında ve Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in Bilimsel Danışmanlığında sürdürülmüştür. 2014 yılından itibaren kazı çalışmaları Bakanlar Kurulu kararı ile Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in kazı başkanlığında devam etmektedir. Amorium Antik Kenti 2018 yılı çalışmaları 3 alanda arkeolojik kazı ve 1 alanda koruma/konservasyon çalışmaları ile devam etmektedir. Arkeolojik  Kazı Çalışmaları “Büyük Bina’da; Girit Üniversitesi Yunan Araştırmacı Dr. Nikos Tsivikis, İç Surda; Anadolu Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Hasan Yılmazyaşar, Bazilika B’de; Hacettepe Üniversitesi Dr. Ceren Erel sorumluluğunda çalışmalar başlamıştır. ”dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeliha DEMİREL GÖKALP:” Amorium’da kazılara başladığımızda iki amacımız vardı. Bunlar kentte Türk-İslam izlerini bulmak, ikincisi kentin Geç Antik Çağ’da dönüşümünü yakalamaktı. Bu yıl kentte gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda da sorularımızın cevaplarını bulduğumuzu söyleyebilirim.  Amorium Antik Kentinde bulunan yukarı şehir surları içerisinde yer alan daha küçük daha korunaklı muhtemelen şehrin idarecisi için planlanmış iç surun ortaya çıktığını kazı anında çıkan ( Sikke, Deri, Cam, Seramik, vb.) eserlerin bulunduğunu henüz temizlenmesi tamamlanmadığı için hangi döneme ait olduklarını belirleyemediklerini söyledi.”

Selman-ı Farisi’nin Kenti Amorium: Amorium denilince Selman-ı Farisi hatırlıyoruz Selman-ı Farisi burada 12 yıl yaşamış ve Amorium’da hakkı arama ve doğru yolu arama noktasında 12 yıl boyunca bir rahibin hizmetinde ve eğitiminde bulunmuş ve buradan Medine’ye gidip orada İslam’a müşerref olmuştur.

“Bu yıl aşağı kentte ilk defa bir yapı ortaya çıkarılıyor muhtemelen şehrin ileri gelen idarecilerine ait. Belediye başkanı binası gibi, Binanın ikinci katına ulaşıldı süreçte 1. Katına da inilerek tamamı ortaya çıkacaktır.”

DSC_0005.JPGDSC_0064.JPGDSC_0027.JPGDSC_0036.JPG